Kto bude novým predsedom holandskej vlády? Už poznáme meno

28.05.2024 21:01 HAAG - Novým predsedom holandskej vlády bude bývalý šéf tajnej služby AIVD a protiteroristického úradu NCTV Dick Schoof. Oznámili to v utorok v Haagu strany budúcej vládnucej koalície, informuje správa agentúry DPA.

Francúzsky prezident Macron sa stal laureátom Vestfálskej mierovej ceny

28.05.2024 21:01 BERLÍN - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok v meste Münster na západe Nemecka prevzal Vestfálsku mierovú cenu. Udelená mu bola za jeho aktivity "v prospech mieru v Európe", informoval na sieti X Elyzejský palác.

Bývalý šéf Mosadu sa vyhrážal hlavnej prokurátorke Medzinárodného trestného súdu: Militanti zverejnili video s rukojemníkom

28.05.2024 21:01 HAAG - Bývalý šéf izraelskej tajnej služby Mosad Josi Kohen sa údajne vyhrážal niekdajšej hlavnej prokurátorke Medzinárodného trestného súdu Fatou Bensoudovej. Na niekoľkých tajných stretnutiach na ňu vraj vyvíjal nátlak, aby prestala vyšetrovať Izraelčanov v prípade podozrení z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti na okupovaných palestínskych územiach. Informuje článok britského denníka The Guardian, ktorý sa odvoláva na vysokopostavené zdroje z Izraela.

Gulyás vyzval Macrona: Má rešpektovať fakty v kampani volieb do Európskeho parlamentu

28.05.2024 21:01 BUDAPEŠŤ - Šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás v utorok vyzval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu. Podľa agentúry MTI Gulyás tak reagoval na Macronove vyjadrenia v Drážďanoch o tom, že mnohé krajiny chcú od Európy peniaze, ale nechcú nezávislosť súdnictva a tlače, rozmanitosť kultúry a autonómiu univerzít, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Orbán v tom má jasno! Nepošle mladých Maďarov do vojen cudzích krajín

28.05.2024 21:01 BUDAPEŠŤ - Maďarská vláda nenechá mladých Maďarov zomrieť vo vojne cudzích krajín. Napísal to v utorok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vo svojom príspevku na Facebooku, informuje spravodajca v Budapešti.

Gruzínsky parlament prelomil veto k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 21:01 TBILISI - Gruzínsky parlament v utorok prelomil veto prezidentky Salome Zurabišviliovej k zákonu o zahraničných agentoch. Pôvodnú verziu zákona, ktorú zákonodarný zbor predtým schválil v troch čítaniach, podporilo 84 poslancov, štyria boli proti, informuje agentúra Reuters a DPA.

V dovolenkovom regióne sa šíri krvilačná beštia: Obrovský kliešť prenáša aj smrteľné choroby

28.05.2024 21:01 TRIEST - Pruhované nohy, pôsobivá veľkosť tela a charakteristické správanie lovca: kliešť Hyalomma nielenže vyzerá nebezpečne, ale aj je. Pretože agresívny parazit môže prenášať nebezpečné choroby. Teraz sa zrejme šíri aj v severovýchodnom Taliansku.

Pápež použil nevhodné slovo, ospravedlnil sa: Jeho použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

28.05.2024 21:01 VATIKÁN - Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.

Poslanca vo Francúzsku suspendovali za mávanie palestínskou vlajkou

28.05.2024 21:01 PARÍŽ - Francúzske Národné zhromaždenie v utorok na dva týždne suspendovalo ľavicového poslanca Sébastiena Deloguho po tom, čo v pléne počas rokovania o tom, či by Francúzsko malo uznať palestínsky štát, vstal a roztiahol v rukách palestínsku vlajku. Informuje správa agentúry AFP.

Šokujúci nález v českej rieke má rozuzlenie: Polícia odhalila identitu, ľudské pozostatky patrili Slovákovi Ladislavovi!

28.05.2024 21:01 PLZEŇ – Polícii sa podarilo zistiť identitu tela, ktorému patrila odrezaná hlava nájdená v rieke Radbuza v centre Plzne. Lebku našla okoloidúca pani, ktorá nález nahlásila na polícii začiatkom mája.

Európska komisia a Rada Európy odsúdili kroky gruzínskeho parlamentu pri zákone o zahraničných agentoch

28.05.2024 21:01 BRUSEL - Európska komisia aj Rada Európy v utorok večer odsúdili rozhodnutie gruzínskeho parlamentu, ktorý krátko predtým prelomil veto prezidentky Salome Zurabišviliovej k spornému zákonu o zahraničných agentoch. Informuje o tom spravodajca v Bruseli.

Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch, uviedol Fiala

28.05.2024 21:01 PRAHA - Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur. V utorok to uviedol český premiér Petr Fiala pred rokovaním s niektorými európskymi politikmi. Prvé dodávky munície môže podľa neho Ukrajina očakávať v nasledujúcich dňoch, informuje spravodajkyňa v Prahe.

Obrovský prelom v liečbe rakoviny: Proti zhubnému ochoreniu sa bude dať zaočkovať! Vďaka koronavírusu

28.05.2024 21:01 FRANKFURT - Prelom vďaka koronavírusu: Technológia vakcín mRNA z pandémie sa teraz testuje vo Frankfurte na vývoj vakcín proti rakovine. Prvé zistenia dávajú dôvod na radosť.

Pri najhoršej pandémii v histórii sa ľudstvo storočia mýlilo! Teraz odhalili skutočného vinníka

28.05.2024 21:01 WASHINGTON - Nová štúdia vedcov odhalila, že za pandémiu moru zo 14. storočia, ktorá v Európe zabila 50 miliónov ľudí, nemôžu potkany. Tie boli dlhodobo považované za hlavných prenášačov tzv. čiernej smrti. Najnovší výskum odhalil pravého vinníka. Sú to ľudské vši.

Európska únia má pre Ukrajinu pripravených takmer 7 miliárd! Balík pomoci blokuje Maďarsko

28.05.2024 21:01 BRUSEL - Hlavnou témou utorkového stretnutia ministrov obrany EÚ je ďalšia podpora Ukrajiny. Európska únia pripravila balík v hodnote 6,7 až 6,9 miliardy eur na vojenskú pomoc Ukrajine, oznámil šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Použitie týchto peňazí však podľa zdrojov ČTK blokuje Maďarsko.